BİR KÜÇÜK ESNAF HİKAYESİ

BİR KÜÇÜK ESNAF HİKAYESİ

 Balıkesir Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı, Mali Müşavir Mustafa Eryaşa, Balıkesir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada "Bir Küçük Esnaf Hikayesi" anlattı.

28 Eylül 2019 - 12:41 - Güncelleme: 28 Eylül 2019 - 13:32

 


Bizim Ali askerden yeni gelmişti. Daha henüz 22 yaşında toy bir delikanlı...Arkadaşları,"Sen boş gezme bir büfe aç" dediler. Ali, "Nasıl olur, nasıl açarım çok fazla bürokrasi ve maliyet var" dedi arkadaşlarına... Fakat ısrarlara dayanamayıp büfe açmaya karar verdi. Bir işyeri kiraladı, ardından bir Mali Müşavire giderek işlemleri başlattı. Ali birçok bürokratik işlemi nasıl aşacağını karar kara düşünüyordu. Belediyeden işyeri açılış ruhsatı, oda kayıt işlemleri, kredi, bağkur, vergi ve bir sürü zorluk vardı karşısında. Ertesi günü işyerinde otururken Maliye yazılı bir araçtan 2 kişi indi. Hemen buyur etti bizim Ali içeriye gelenleri, çaylarını söyledi ve tanıştılar. Birisi Vergi Dairesi Müdürü diğeri ise Yoklama Memuruydu gelenlerin... Yoklama memuru açılış işlemlerini yaptı, vergi levhasını eline uzattı ve kısaca, bir vergi mükellefinin vergisel olarak sorumluluklarını anlattı. Maliyeden gelen Müdür ise Ali’ye açtığı işyerinin hayırlı olmasını diledi ve kendisine 3 yıl boyunca 75.000 TL'ye kadar vergiden muaf olacağını gösteren "Genç Girişimci" belgesini verdi. Ayrıca kendisine bu belgenin bir örneğinin SGK'ya gönderildiğini ve bir yıl boyunca da Bağkur primi ödemeyeceğini söyledi.

Ali duyduklarına inanamıyor ve çok mutlu oluyordu. Gelen misafirlerini uğurladıktan sonra, bu sefer de karşısında Bakkallar Odası Başkanını buldu. Hayırlı olsuna gelmiş ve elinde Odanın kayıt belgesini getirmişti. Ali şaşırdı,"Nereden bildiniz burada büfe açtığımı?" diye sorunca, Oda başkanı,"Otomatikman sistemimize düştü ve biz de gelip hayırlı olsun demek istedik"dedi. Ali, 'Peki borcum ne kadar?' diye sordu. Oda Başkanı,"Sen işyerini çalıştırmaya başla taksit taksit ödersin bir sene sonra" dedi. Bunu duyan Ali’nin üzerinden bir yük daha kalktı. Oda Başkanı gittikten bir süre sonra bir araba daha yanaştı. Ali’nin büfesine şimdi de gelen Belediye Başkanıydı. Elinde işyeri açılış ruhsatı ve bir çiçek vardı. Ali çayları söyledi ve kısa bir sohbetten sonra Ali, "Başkanım çok memnun oldum fakat borcum ne kadar işyeri ruhsatı için?" diye sordu. Başkan gülümseyerek, "Ne borcu Ali kardeşim! Sen Belediyemiz sınırları içinde bir işyeri açarak katma değer sağlıyorsun, bu ruhsat belediyemizin sana hediyesidir" dedi.

Ali büfesini açmış ve bütün zorlukları kolayca aştığını düşünürken...telefonun alarm sesi acı acı çalmaya başladı. Silkinerek kendine gelen Ali, hepsinin bir rüya olduğunu ve zaten böyle şeylerin ancak rüyalarda yaşanabileceğinin acı gerçeğini anladı!!!

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet Karaca
  9 ay önce
  Ali kardeşime uyandığı için üzüldüm ama parasıyla bile olsa bu işlerini yaptırmak çok zor Allah kolaylık versin
 • Ertan tektaş
  9 ay önce
  İnşallah bir gün olur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bigadiç'te görme engelli vatandaş 31 yıldır gazete dağıtıyor
Bigadiç'te görme engelli vatandaş 31 yıldır gazete dağıtıyor
Karesi Belediyesi'nden esnafa kira desteği
Karesi Belediyesi'nden esnafa kira desteği